Káva a Vánoce aneb Šťastné, veselé a voňavé

Když se řeknou Vánoce, většině z nás se vybaví vůně jehličí, čerstvě upečeného cukroví a perníčků. Někdy je to zase vůně smaženého kapra, františka nebo vánočního punče. A nesmíme zapomenout ani na svařené víno, skořici, vlašské ořechy, jablka nebo rozinky. Snad žádný svátek není tak spojen s vůněmi jako Vánoce. Vůně totiž dotvářejí jedinečnou adventní atmosféru a pomáhají nám alespoň na chvíli zapomenout na všudypřítomný předvánoční shon. A když pak konečně přijdou svátky a my si můžeme trochu oddechnout a užít si dovolenou nebo prázdniny, můžeme si začít i vychutnávat všechny ty vůně, chutě a pohodu. A k té neodmyslitelně patří i káva.

Káva jako voňavý dárek

Chvíle, kdy si můžete vychutnat šálek lahodné kávy, patří často k nejmilejším z celého dne. Už samotný rituál přípravy kávy v nás probouzí příjemné pocity, o to víc, když jsou tu Vánoce. A právě ze všech těchto důvodů – vůně a káva ve chvílích odpočinku, je balíček prvotřídní kávy jedním z nejlepších dárků, jaký můžete druhému dát.

U nás na e-shopu můžete vyfiltrovat nabídku zrnkové kávy dle oblíbenosti, hodnocení nebo třeba nejnovějších druhů. Můžete se tak spolehnout, že darujete svým blízkým tu nejlepší kávu od nás nebo jim dáte příležitost vyzkoušet něco nového.

Protože se ale říká, že nejlepším dárkem je takový, který vyrobí člověk sám, můžete ke kávě i něco přidat. Můžete například vyrobit vlastní vaječný koňak, který k Vánocům patří podobně jako třeba kapr, a nechat své blízké vychutnat si kávu s vaječným likérem. Jak se připravuje?

Recept na alžírskou kávu s vaječným likérem

Připravit si alžírskou kávu není vůbec složité. Hravě to zvládnete doma. Základem bude:

  • lungo (nápovědu ke druhům kávy najdete v naší přehledné tabulce)
  • 20 ml domácího vaječného likéru
  • kopeček šlehačky

Postup je jednoduchý: Předehřejte si větší skleničku (v průhledné sklenici bude nápoj vypadat efektně) a nalijte do ní vaječný koňak. Svým obvyklým způsobem (v kávovaru, moka konvičce, french pressu apod.) si připravte espresso lungo a to pak pomalu, po lžičce, nalijte na vaječný likér. Navrch posaďte čepici ze šlehačky, kterou můžete ještě malinko polít vaječným likérem a poprášit hoblinkami čokolády nebo kakaem.

Kořeněná káva. Očarujte všechny smysly

Kromě vaječného likéru si káva rozumí i s dalšími chutěmi a vůněmi. Například skořicí, s níž můžete posypat mléčnou pěnu nebo šlehačku. Skořice k Vánocům určitě patří. Její aroma je příjemné, uklidňující a její chuť krásně zahřeje. Pro kávu ideální společník. Podobně jako vanilka, muškátový oříšek, hřebíček, kardamom, čokoláda nebo perník. Jemný poprašek koření na mléčné pěně povznese šálek kávy na úplně novou úroveň. Nehledě na ornamenty, které můžete vyčarovat s pomocí tvořítka a zapůsobit při pití kávy i na další smysly.

Při použití koření se skvěle hodí alternativní způsoby přípravy kávy (například džezva nebo french press). Koření přidáte přímo do mleté kávy, a to pak při servírování oddělíte od nápoje spolu s lógrem. V kávě zbydou jen příjemné kořeněné tóny bez pachutě.

Vánoční citrusy v každém šálku

Cítíte vůni pomerančů a mandarinek? I ty k Vánocům neodmyslitelně patří. A patří i ke kávě. Vždyť jejich citrusové tóny najdete běžně v jednodruhových kávách celého světa. Tak například v naší kávě:

Tak už to cítíte? Takto bychom mohli pokračovat i dále, ale už vás nebudeme rušit. Jistě už se těšíte až si vychutnáte svůj vlastní šálek kávy, nebo až vyberete voňavý a lahodný dárek pro někoho ze svých blízkých. Jsme si jistí, že s takovým překvapením uděláte radost pod každým stromečkem.