Káva v těhotenství

Káva v těhotenstvíPokud jste milovnicí kvalitní kávy, v těhotenství se jí vzdávat nemusíte. Káva obsahuje kofein, který má kromě povzbuzujících účinků na organismus celou řadu dalších vlastností. Kromě již zmíněného nabuzení také ovlivňuje metabolismus vstřebávání vápníku, snižuje absorpci železa nebo může působit dráždivě.

Vše se ale odvíjí od citlivosti nastávající maminky, jejím zdravotním stavu a v neposlední řadě i množství kofeinu, které přijímá.

Mnoho povyku pro nic

V souvislosti s požíváním kávy v těhotenství už se toho hodně řeklo i napsalo. Všechny prameny se ale shodují na jednom: Káva v těhotenství v rozumné míře neškodí. Rozumnou mírou jsou nejčastěji uváděny 1 – 2 šálky denně. Pokud vám nedělá problém si vychutnat třeba i 5 kávových přestávek, nahrazujte silné espresso jeho bezkofeinovou variantou.

Když je kávy příliš

Pokud se přísunu kávy nechcete vzdát ani jej omezit, mohou se vás týkat následující řádky. Káva jako taková je velice močopudná. Pokud tedy budete odbíhat neobvykle častěji než je pro vás obvyklé, tento nápoj může být na vině.

Příliš velké množství kávy v těhotenství

Dále může nadměrný příjem kofeinu vést k nižší porodní váze dítěte a v nejkrajnějším případě i k potratu.
Kofein se také vylučuje do mateřského mléka. Pokud má tedy vaše čerstvě narozené miminko problémy se spánkem, váš šálek kávy by toho mohl být příčinou. Na druhou stranu, hyperaktivita dítěte v souvislosti s konzumací kofeinu v těhotenství jeho matky, nebyla prokázána.

Kde se kofein může skrývat

Kofein nemusí být jen v kávě. Jestliže jste se rozhodli, že jej omezíte či zcela vyřadíte z jídelníčku, dejte si pozor na následující potraviny:

• Káva a černý čaj
• Kakao a čokoláda z něj vyrobená – hořká čokoláda obsahuje více kofeinu, než mléčná
• Maté – čaj z listů cesmíny
• Cola
• Guyanové ořechy a nápoj, který se z nich připravuje

Když kofein pomáhá

Již zde bylo řečeno, že přemíra kofeinu v období těhotenství není úplně nejvhodnější. Nicméně zmíněné dva šálky denně mohou mít pro nastávající maminku velký přínos. Zvlášť pokud trpí mdloby a nízkým tlakem. V takovém případě je naopak velmi žádoucí si šálek kvalitní kávy dopřát.

Když kofein v těhotenství pomáhá