Příprava kávy v moka konvičce (III. díl)

Silná káva v malém objemu. Tak by se dala charakterizovat káva připravená v moka konvičce. Síle espressa se sice nevyrovná, ale i tak zdobí tato hliníková spojená nádoba od roku 1933 většinu italských domácností. Díky moka konvičce si můžete vychutnat silnou kávu z pohodlí domova a hlavně bez velké investice do drahého kávovaru.

Vše začíná u kávyPříprava kávy v moka konvičce

Pro přípravu vašeho oblíbeného nápoje čerstvost kávy nejdůležitější. Obecně jsou vhodnější drsnější, tmavě pražené kávy, které mohou být ve směsi s robustou. Velmi moderním, světle praženým arabicám bod varu příliš nesvědčí, a proto se příprava kávy touto metodou nedoporučuje. Jaký rozdíl je mezi arabicou a robustou se dočtete v samostatném článku.

Kávová zrna jako taková je vhodné namlít těsně před přípravou. Jejich hrubost by se dala ohodnotit jako jemně hrubá. To znamená jemnější než na frenchpress, ale hrubější než třeba na espresso. Pro představu by se měla konzistence podobat písku. Pokud si nejste jisti, nechte si kávu namlít a obsluze hlaste, že ji budete připravovat v moka konvičce. Spotřebujte ji ale rychle, ať vám káva nevyčichne, byla by to škoda.

 

Jak si uvařit kávu v moka konvičce?

  1. Nejprve je důležité celou konvičku rozebrat a vyčistit. Pokud je z hliníku, vyvarujte se běžným mycím prostředkům. Ty ji totiž škodí. Nezapomeňte vyjmout i sítko a těsnění, aby se voda dostala opravdu všude.
  2. Spodní nádobu konvičky naplňte vodou. Buď po rysku, pokud je naznačena, nebo po ventil.
  3. Pak vložte suché sítko a do něj vsypte namletou kávu. Tu zarovnejte s okrajem, ale zbytečně nepěchujte. Pokud vám neposedná zrníčka ulpěla i na závitu nebo vnějším okraji sítka, zbavte se jich. Mohly by ovlivňovat těsnost nádob a to nechceme.
  4. Pečlivě sešroubujte oba díly k sobě a postavte na sporák. Pokud máte plynový sporák, plamen by měl být pouze pod dnem spodní části konvičky. Zahřívání by mělo být postupné. Pokud ohřev uspěcháte, bude mít káva lehce připálenou chuť, takže si klidně dejte na čas. Příprava by měla trvat okolo 5 minut.
  5. Po několika minutách varu se za charakteristického pobublávání začne v horní konvičce dělat káva bez jakéhokoliv sedimentu. V tuto chvíli je důležité ztlumit plamen nebo intenzitu ohřevu. Hotovo budete mít ve chvíli, kdy káva ve vrchní konvičce dosáhne asi 2/3 objemu. Pak moka konvičku ze zdroje tepla odstraňte a můžete podávat.

Bezpečnost při používání moka konvičkyTeplá nebo studená? To je oč tu běží!

Vedou se mnohé diskuse o tom, zda má být voda v konvičce před přípravou studená, nebo převařená teplá. Řada baristů upřednostňuje vodu čerstvou studenou. Díky ní se plně rozvine tělo vzniklého nápoje. Na druhou stranu se tím prodlouží i doba ohřevu a tím pádem je zde větší riziko připálení kávy. Teplá voda je zase tradiční zejména v neapolské oblasti. Záleží jen na vás, jakou vodu si vyberete pro základ šálku kávy. Vyzkoušejte obojí. A těm nejnáročnějším doporučujeme vodu filtrovanou.

Bezpečnost především

  • Při přípravě kávy v moka konvičce je větší riziko opaření, proto na sebe dávejte pozor a dodržujte tato opatření:
  • Nikdy nepřelévejte vodu přes bezpečnostní ventil nebo rysku
  • Zkontrolujte, že káva neulpívá na závitu obou částí konviček. Vznikla by tak netěsnost, kterou by mohla káva prskat ven.
  • Konvičky zkontrolujte, že jsou zavřeny správně, nikoliv přes závit.
  • Neotevírejte víčko horní konvičky zbytečně brzy, káva, která zde vzniká, prská a může vás popálit.
  • A v neposlední řadě nedotýkejte se konvičky jinde, než na madlech a místech k tomu určených.

Nabídku lahodné kávy ze všech koutů světa, té nejvyšší kvality naleznete na našem e-shopu. Kávu si sami pražíme podle nejpřísnějších kritérií. Proto je čerstvost a gurmánský zážitek zaručený. Nebo si ji můžete vychutnat v naší kavárně.